Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich

Gminne obchody 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Utworzono dnia 07.05.2024

W dniu 3 maja 2024 roku, społeczeństwo gminy Świnice Warckie, na czele z władzami i organizacjami społecznymi gminy, uczciło 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.  W Kościele katolickim 3 maja obchodzona jest także uroczystość Matki Bożej Królowej Polski.

Uroczysty orszak, składający się z pocztów sztandarowych jednostek OSP z terenu gminy Świnice Warckie: OSP Piaski, OSP Świnice Warckie, OSP Stemplew, Rycerstwa Niepokalanej w Świnicach Warckich, a także wójta gminy Świnice Warckie, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świnicach Warckich,  dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świnicach Warckich, przedstawicieli ZG OSP RP w Świnicach Warckich, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej, a także delegacji: Ludowego Banku Spółdzielczego Strzałkowo/oddział w Świnicach Warckich, Koła Gospodyń Wiejskich w Świnicach Warckich, Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy GOK oraz kompanii strażaków  ruszył sprzed jednostki OSP Świnice Warckie przed ołtarz polowy Sanktuarium, który poprowadziła Orkiestra Dęta OSP Świnice Warckie. Tam odegrany został Hymn Polski oraz Rota, zaś delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod tablicą z nazwiskami poległych za Ojczyznę mieszkańców naszej gminy, znajdującej się w grocie Najświętszej Marii Panny, oddając im tym samym cześć. Następnie orszak przeszedł do Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej Faustyny, gdzie o godz. 11:00 rozpoczęła się uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny oraz zmarłych obrońców Ojczyzny i strażaków. Mszę świętą wzbogaconą śpiewem Zespołu Wokalnego „Cantabile”, odprawił kustosz Sanktuarium ksiądz Janusz Kowalski. W oprawę Mszy świętej włączyli się druhowie strażacy z OSP Świnice, Piaski i Stemplew. W procesji z darami niesiono: biało-czerwona flagę, Konstytucję 3 Maja, kwiaty, zapalony znicz, Hostię i ampułki. Uroczystości, jak co roku, połączone były z obchodami patrona strażaków - Świętego Floriana, dlatego po Mszy świętej nastąpił uroczysty przemarsz orszaku na cmentarz grzebalny, aby pomodlić się i zapalić znicze na grobach zmarłych strażaków. W oprawę muzyczną uroczystego przemarszu na cmentarz włączyły się orkiestry dęte z OSP Świnice Warckie oraz OSP Stemplew.

Uroczystości zakończyły się ponownym przemarszem na plac jednostki OSP w Świnicach Warckich , gdzie głos zabrali przedstawiciele władz, Gminnego Oddziału Związku OSP RP w Świnicach Warckich oraz zaproszonych delegacji.

Fotorelacja z gminnych obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Utworzono dnia 07.05.2024, 15:20

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 101

W poprzednim tygodniu: 127

W tym miesiącu: 259

W poprzednim miesiącu: 465

Wszystkich: 34170