Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich

O nas

40 -  lecie


Gminnego Ośrodka Kultury

w Świnicach Warckich

 

1984 - 2024

 

Prawdziwa kultura jest narzędziem zbliżenia i uczestnictwa, zrozumienia i solidarności. Dlatego prawdziwy człowiek kultury dąży zawsze do tego, by łączyć , a nie dzielić; nie tworzy podziałów między ludźmi, lecz krzewi porozumienie i zgodę; nie powoduje nim rywalizacja ani zawiść, lecz pragnienie otwarcia nowych dróg dla twórczości i postępu (bł. Jan Paweł II)

Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich powołano uchwałą Gminnej Rady Narodowej we wrześniu 1983 roku, a działalność rozpoczął od 2 stycznia 1984 roku. Przez dwa i pół roku siedzibą placówki były pomieszczenia w piwnicach Urzędu Gminy. Dopiero 23 maja 1986 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Gminnego Ośrodka Kultury w Świnicach Warckich zlokalizowanej w centrum miejscowości, przy ul. Kościuszki 18, w adaptowanym na potrzeby kultury budynku po byłej siedzibie Urzędu Gminy. Na otwarciu wystąpiła utworzona już wcześniej Kapela Ludowa i Dziecięcy Zespół Wokalny.

Gminny Ośrodek Kultury jako instytucja kultury działa zgodnie ze Statutem. Stara się zaspokajać potrzeby i aspiracje kulturalne społeczeństwa poprzez tworzenie i upowszechnianie różnych form kulturalnych oraz twórczości profesjonalnej i amatorskiej, a także poprzez edukację artystyczną. Działalność naszej instytucji nie ogranicza się wyłącznie do terenu miejscowości, ale skierowana jest również do mieszkańców całej gminy, a nawet powiatu, którzy chętnie korzystają z naszych ofert.

Do najstarszych imprez organizowanych przez GOK, których początek datuje się na kilkadziesiąt lat wstecz, a realizowanych do dnia dzisiejszego należą:

  • Festyn rodzinny „Trzeźwo, zdrowo i wesoło”
  • Przegląd Orkiestr Dętych Powiatu Łęczyckiego
  • Dożynki Gminy Świnice Warckie
  • Dzień Ziemniaka
  • Dzień Muzyka „CECYLIADA”

    

Do nieco nowszych należą:

  • Nocny Turniej Piłki Nożnej
  • Integracyjny Festiwal pieśni ku czci św. Faustyny
  • Bieg Niepodległościowy

 

Ponadto w siedzibie GOK - u odbywają się różnorakie zajęcia dla różnych grup wiekowych.  Przy Gminnym Ośrodku Kultury działa zespół śpiewaczy "Świniczanki" z Kapelą Ludową oraz zespół wokalny "Cantabile", a od 2017 r. funkcjonuje Uniwersytet Trzeciego Wieku. Na początku XXI w. przez kilka lat przy Gminny Ośrodku Kultury funkcjonowała również Kapela Ludowa z zespołem śpiewaczym "Echo". Ośrodek wspiera  działalność Orkiestr Dętych OSP funkcjonujących na terenie naszej gminy, tj.: w Świnicach Warckich, w Grodzisku i w Stemplewie, a także scholii Effatha z Chwalborzyc. 

Od 2012 roku GOK zajmuje się również animacją sportową na nowopowstałych obiektach sportowych: Orlik 2012 oraz pełnowymiarowe boisko trawiaste.

 

Od 2 stycznia 1984 roku do 13 grudnia 2002 roku Gminnym Ośrodkiem Kultury kierował dyrektor Tadeusz Bednarek, następnie funkcję dyrektora pełniła Pani Katarzyna Lewińska. Od 1 marca 2013 roku do 31 stycznia 2019 roku ponownie funkcję dyrektora pełnił Pan Tadeusz Bednarek. Od 1 lutego 2019 roku dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury jest Pani Monika Galankiewicz.


"Kultura - to co zostaje,
kiedy zapomnisz wszystko, czego się nauczyłeś" 
Selma Lagerlof

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny