40 -  lecie

Gminnego Ośrodka Kultury

w Świnicach Warckich

1984 - 2024

Prawdziwa kultura jest narzędziem zbliżenia i uczestnictwa, zrozumienia i solidarności. Dlatego prawdziwy człowiek kultury dąży zawsze do tego, by łączyć , a nie dzielić; nie tworzy podziałów między ludźmi, lecz krzewi porozumienie i zgodę; nie powoduje nim rywalizacja ani zawiść, lecz pragnienie otwarcia nowych dróg dla twórczości i postępu (bł. Jan Paweł II)

Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich powołano uchwałą Gminnej Rady Narodowej we wrześniu 1983 roku, a działalność rozpoczął od 2 stycznia 1984 roku. Przez dwa i pół roku siedzibą placówki były pomieszczenia w piwnicach Urzędu Gminy. Dopiero 23 maja 1986 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Gminnego Ośrodka Kultury w Świnicach Warckich zlokalizowanej w centrum miejscowości, przy ul. Kościuszki 18, w adaptowanym na potrzeby kultury budynku po byłej siedzibie Urzędu Gminy. Na otwarciu wystąpiła utworzona już wcześniej Kapela Ludowa i Dziecięcy Zespół Wokalny.

Gminny Ośrodek Kultury jako instytucja kultury działa zgodnie ze Statutem. Stara się zaspokajać potrzeby i aspiracje kulturalne społeczeństwa poprzez tworzenie i upowszechnianie różnych form kulturalnych oraz twórczości profesjonalnej i amatorskiej, a także poprzez edukację artystyczną. Działalność naszej instytucji nie ogranicza się wyłącznie do terenu miejscowości, ale skierowana jest również do mieszkańców całej gminy, a nawet powiatu, którzy chętnie korzystają z naszych ofert.

Do najstarszych imprez organizowanych przez GOK, których początek datuje się na kilkadziesiąt lat wstecz, a realizowanych do dnia dzisiejszego należą:

• Festyn rodzinny „Trzeźwo, zdrowo i wesoło”
  • Przegląd Orkiestr Dętych Powiatu Łęczyckiego
  • Dożynki Gminy Świnice Warckie
  • Dzień Ziemniaka
  • Dzień Muzyka „CECYLIADA”

Do nieco nowszych należą:

• Nocny Turniej Piłki Nożnej
  • Integracyjny Festiwal pieśni ku czci św. Faustyny
  • Bieg Niepodległościowy

Ponadto w siedzibie GOK - u odbywają się różnorakie zajęcia dla różnych grup wiekowych.  Przy Gminnym Ośrodku Kultury działa zespół śpiewaczy "Świniczanki" z Kapelą Ludową oraz zespół wokalny "Cantabile", a od 2017 r. funkcjonuje Uniwersytet Trzeciego Wieku. Na początku XXI w. przez kilka lat przy Gminny Ośrodku Kultury funkcjonowała również Kapela Ludowa z zespołem śpiewaczym "Echo". Ośrodek wspiera  działalność Orkiestr Dętych OSP funkcjonujących na terenie naszej gminy, tj.: w Świnicach Warckich, w Grodzisku i w Stemplewie, a także scholii Effatha z Chwalborzyc.

Od 2012 roku GOK zajmuje się również animacją sportową na nowopowstałych obiektach sportowych: Orlik 2012 oraz pełnowymiarowe boisko trawiaste.

Od 2 stycznia 1984 roku do 13 grudnia 2002 roku Gminnym Ośrodkiem Kultury kierował dyrektor Tadeusz Bednarek, następnie funkcję dyrektora pełniła Pani Katarzyna Lewińska. Od 1 marca 2013 roku do 31 stycznia 2019 roku ponownie funkcję dyrektora pełnił Pan Tadeusz Bednarek. Od 1 lutego 2019 roku dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury jest Pani Monika Galankiewicz.

"Kultura - to co zostaje,
kiedy zapomnisz wszystko, czego się nauczyłeś"
Selma Lagerlof